The Leaders of

SCEDA

Current Board of Directors & Past Presidents

Ms. Sandy Steele, SCCED

Ms. Sandy Steele, SCCED

President

Director of Operations
Southern Carolina Regional Development Alliance

Mr. Rick Farmer, SCCED

Mr. Rick Farmer, SCCED

Vice President

Director
Newberry County Economic Development

Ms. Tavia CM Gaddy, SCCED

Ms. Tavia CM Gaddy, SCCED

Treasurer

Project Manager
Greenville Area Development Corporation

Mr. John Truluck, SCCED

Mr. John Truluck, SCCED

Secretary

Director
Dorchester County Economic Development

Mr. Marty Baltzegar, PE, LEED AP

Mr. Marty Baltzegar, PE, LEED AP

Past President

Director of Business Recruitment
Duke Energy

Directors

Ms. Jennifer Calabria

Pacolet Milliken, LLC

Mr. Ryan Coleman, CEcD

City of Columbia Office of Economic Development

Ms. Sara Hazzard

SC Manufacturers Alliance

Mr. Merle Johnson

Orangeburg County Development Commission

Kris Phillips

Chester County Economic Development

Brantley Strickland, SCCED

Dorchester County Economic Development

Mr. Melvin Williams, FSAME, FACEC

Terracon

Ex-Officio Members

Dr. Tim Hardee

SC Technical College System

Designee: Brad Neese

Mr. Harry M. Lightsey III

SC Department of Commerce

Designee: Ashley Teasdel

Ms. Barbara Melvin

SC State Ports Authority

Designee: Travis Frank

Mr. Duane Parrish

SC Parks, Recreation & Tourism Department

Designee: Daina Riley Phillips

Mr. Hugh Weathers

SC Department of Agriculture

Designee: Clint Leach

Management Team

Ms. Katie Koon, CAE

Executive Director

Ms. Karen Trunk

Events Director

Ms. Emilee Merritt

Support Team

Lobbyists

Ms. Sunnie Harmon

Mr. John DeWorken

PR Team

Ms. Beverly Duvall Bowers

NP Strategy

SCEDA

Past Presidents

SCEDA recognizes its past presidents for their leadership and support to the Association.

1965 —

Thomas J. Ford (deceased)

1966 —

Lee McClure

1967 —

W.V. Coley (deceased)
Tom Kelly (deceased)

1968 —

E. C. Taylor

1969 —

David W. Morrison (deceased)

1970 —

Brady McKay (deceased)

1971 —

B. B. Cole, Jr.

1972 —

J. Cooper Shackelford

1973 —

Howard T. Leiter

1974 —

Jim Throgmorton

1975 —

Dan B. Mackey, II

1976 —

John W. Nutt

1977 —

C. Ronald Coward

1978 —

George F. Styron, Jr.

1979 —

Ed Boyer

1980 —

Bill Millet

1981 —

Tom James

1982 —

Mary Mittelberg

1983 —

Dale Blessing

1984 – 85

David Jameson

1985 – 86

Margaret (Tompkins) Bass

1986 – 87

Frank Macchiaverna

1987 – 88

Dennis Shealy

1988 – 89

R. Carter Smith

1989 – 90

Michael W. Campbell (deceased)

1990 – 91

C. Frank Lewis

1991 – 92

Peter H. Arnoti

1992 – 93

April C. Lucas

1993 – 94

H.A. “Buzz” Pleming

1994 – 95

Mark G. Simmons, CED
Jimmy Ward, Interim

1995 – 96

Walter E. Harris, CED

1996 – 97

Fred E. Humes

1997 – 98

Les Pritchard

1998 – 99

J. Mark Farris, CED

1999 – 00

Ralph U. Thomas

2000 – 01

David T. Ginn, CED

2001 – 02

Donna L. West-Barnhill

2002 – 03

Mark L. Williams, CED

2003 – 04

Charlton L. “Chuck” Whipple, SCCED

2004 – 05

Beverly B. Frost

2005 – 06

Henry H. “Hal” Johnson, SCCED

2006 – 07

Deepal S. Eliatamby, P.E., SCCED

2007 – 08

Angela Lockman, CEcD

2008 – 09

John Lummus

2009 – 10

William T. “Buddy” Bateman, CEcD, SCCED

2010 – 11

April A. Allen, SCCED

2011 – 12

Heather Simmons Jones, SCCED

2012 – 13

George B. Wolfe

2013 – 14

Jeff McKay, CEcD

2014 – 15

Jeff Ruble, CEcD

2015 – 16

David Cuda

2016 – 17

Nelson Lindsay, SCCED

2017 – 18

Brian Nash

2018 – 19

Mark Warner, SCCED

2019 – 20

Andrena Powell-Baker, SCCED

2020 – 22

Richard Blackwell, SCCED

2022 – 23

Mr. Marty Baltzegar, PE, LEED AP